Obowiązek i uprawnienie rodziców do opieki nad dzieckiem i jego majątkiem, to tzw. władza rodzicielska. Jest ona atrybutem rodzica nabywanym, z chwilą urodzenia się dziecka. Każdy rodzic zobowiązany jest szanować godność dziecka i przestrzegać jego praw. W okolicznościach około rozwodowych w ramach PROJEKTU ROZWÓD, zastanowimy się, czy w swoich działaniach będziemy podejmować kroki prawne, aby władza rodzicielska przysługiwała obojgu rodzicom w równym stopniu. Niewłaściwa postawa niektórych rodziców względem dobra dziecka implikuje do działań ukierunkowanych na ograniczenie jemu władzy rodzicielskiej np. co do decydowania o wyborze szkoły, sposobu leczenia czy wyrabiania dokumentów dziecka. W szczególnie drastycznych sytuacjach, związanych m.in. z popełnieniem przestępstwa na szkodę własnego dziecka, należy zastanowić się nad odebraniem praw rodzicielskich całkowicie.
Jednym z elementów PROJEKTU ROZWÓD jest dążenie do podpisania z drugim rodzicem dokumentu zwanego „Planem Wychowawczym”. Ustalimy w nim, który z rodziców będzie sprawować opiekę nad dzieckiem w określonym dniu tygodnia, w czasie świąt, ferii, wakacji. W czasie tych działań będziemy kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, w tym m.in. jego potrzebami, wiekiem, dodatkowymi zajęciami, odległościami pomiędzy miejscami zamieszkania rodziców. Weźmiemy także pod uwagę tryb życia obu rodziców np. ich system pracy. Szczegółowy plan wychowawczy jest niezbędny przede wszystkim wówczas, kiedy dzieci są młodsze. Jego doprecyzowanie, a następnie przestrzeganie przez oboje rodziców, będzie wpływać na spokój w rodzinie, prawidłowy rozwój dziecka oraz odpowiedni stan psychofizyczny rodziców, czy to podczas pobytu z dzieckiem czy też kiedy rodzic ma tzw. „wolne”, a dziecko cieszy się możliwością spędzania czasu i pielęgnowania więzi z drugim rodzicem. Należy pamiętać, że możliwe jest stosowanie odstępstw od „Planu Wychowawczego”, w drodze porozumienia między rodzicami.
W naszym PROJEKCIE ROZWÓD zajmiemy się alimentami. Zarówno tymi kiedy rodzic łoży na utrzymanie dziecka, ale też tymi, kiedy małżonek ma przekazywać alimenty na drugiego małżonka, tzn. tego, który nie jest wyłącznie winny rozpadowi pożycia małżeńskiego. Podczas pracy rozpoznamy potrzeby stron (dziecka lub małżonka), przeliczymy koszty utrzymania miesięcznego w oparciu o koszty m.in.: wyżywienia, dojazdów do szkoły lub pracy, leczenia, zajęć dodatkowych, ustalimy też możliwości zarobkowe obu stron i ich sytuację majątkową. Oprócz danych dotyczących finansów zbierzemy dla Sądu materiał dowodowy na okoliczność, jaki wkład czasowy i jakie zaangażowanie w np. odrabianie lekcji z dzieckiem, odwożenie na dodatkowe zajęcia ma drugi rodzic.